Hur Man Kontrollerar Auktionsbladet

Innehållsförteckning:

Video: Hur Man Kontrollerar Auktionsbladet

Video: Säkerhetskontroll, Belysning, Hjul, Motorrum, Invändig, bromssystem 2024, April
Anonim

Auktionsbilar i Japan åtföljs av en speciell tabell som visar fordonets egenskaper, dess utrustning och eventuella skador på karossen och interiören. Ett dokument med en sådan tabell kallas ett auktionsblad. Det upprättas av expertbedömare före auktionen.

Hur man kontrollerar auktionsbladet

Instruktioner

Steg 1

Bilen som säljs ut på auktion inspekteras noggrant av auktionsspecialisterna. De indikerar modernisering, extra utrustning, teknisk inspektion. Det viktigaste som intresserar en potentiell köpare är inte bara tekniska egenskaper utan också en bedömning av hans allmänna tillstånd. För en sådan bedömning finns det bokstäver och nummerbeteckningar som liknar många auktioner.

Steg 2

En nästan perfekt bil betecknas med bokstaven S. Bokstaven A eller R betyder att bilen har varit i en mindre olycka. En kombination av RA visar på ett strukturellt ingripande efter en större olycka eller eftermontering av en modell.

Steg 3

Numeriska beteckningar ger en egenskap hos motorn och karossens utseende. Den högsta siffran 6 är utmärkt motortillstånd, låg körsträcka och ålder. 5 - bra motor, subtila yttre defekter. Om bilen har små repor eller rostfläckar är detta 4, 5. Bilen är "åldrad", men i gott skick har betyget "4". Det finns mer synliga defekter här än i betyg 4-5, och interiören lyser inte heller. "3, 5" visar betydligt mer körsträcka än "4", olika delar reparerades eller byttes ut. Kroppen kräver målning, interiören är obetydlig. Kännetecknas också av bilar med betyget "3"

Steg 4

Bilar som kräver fullständig reparation är märkta med numret "2". Med betyget "1" är fordonet kraftigt rostigt, har varit i vatten eller har ersatts med icke-standardiserade delar. 0 betyder att fordonet säljs för delar.

Steg 5

Från beskrivningen är det inte alltid möjligt att bestämma omfattningen av skadan, eftersom det inte finns något flertal på japanska. Till exempel kanske ett hål som bränns av en cigarett inte är det enda, och en rostfläck antyder en rostig botten. Om du till exempel hittar en repa på auktionsbladet måste du leta efter denna skada på bilen. Konsistensen av indikatorerna på auktionsbladet kan således verifieras genom noggrann undersökning. Du kan överlåta detta till en erfaren specialist.

Rekommenderad: